Korisnici većinom ne znaju koliko izdajničkih podataka 'pamti' njihov internet pretraživač ili lični računar. A upravo ti podaci u pogrešnim rukama mogu naneti više štete od nezgodne fotografije iz studentskih dana.
Ali to ne znači da treba panično brisati sve podatke na računaru ili prestati koristiti internet za kupovinu ili elektronska plaćanja. Samo treba biti nešto oprezniji i upotrebiti alate koje već imate na svom računaru.
Kada je Washington Post objavio da američke agencije NSA i FBI prikupljaju podatke direktno iz poslužitelja Microsofta, Yahooa, Googlea, Facebooka, PalTalka, AOL-a, Skypea, YouTubea i Applea, pomoću kojih njihovi analitičari prate i špijuniraju strane državljane, u javnosti se ponovno postavilo pitanje koliko je zaštićena privatnost korisnika na internetu i u konačno, koliko svi ti podaci koje oni prikupljaju vrede.
http://www.tportal.hr/scitech/tehno/268298/Koliko-zapravo-vrijedi-nasa-privatnost.html
Ako obrišete sve podatke o surfovannju, neko bi mogao da pomisli da nešto skrivate. Uostalom, činjenica da ste pogledali neki smešni video može nekome otkriti samo imate li ili ne smisao za humor. Stoga nije nužno da brišete baš stalno.
Ali kada želite da pristupite svom e-mail ili bankovnom računu, nije loše uključiti 'anonimno' surfovanje.
Internet Explorer takvo surfovanje naziva InPrivate, a uključuje se desnim klikom na ikonu IE i potom odabirom. Kod Firefoxa potrebno je u meniju Datoteka odabrati Novi privatni prozor, a kod Chromea ta opcija u glavnom se zove 'Novi inkognito prozor'.
Bez obzira na ime i pretraživač, kad zatvorite taj prozor, računar će zaboraviti sve što ste u tom prozoru radili.
Wikipedia o privatnosti na internetu - ovde.
O internet privatnosti na engleskom - ovde.
U svetu se vode mnoge debate koje pokušavaju da tačno definišu koliko daleko ide Internet i podaci koji se na njemu iznose. Mnoge strane vlade su za 'restrikcije' na Internetu, ali kako se čini, većina ljudi i dalje smatra da je Internet sloboda njihovo osnovno pravo, kao i bilo koje drugo ljudsko pravo. Internet je postao naša svakodnevnica i zabraniti pristup određenim sadržajima, bilo bi jednako kao zabraniti sve.
Kakva tajna veza postoji između sadržaja koji imate na svom računaru i i vašeg internet provajdera? Prema zakonima Republike Srbije, nikakva. Veza koja nije naređena od strane državnog organa a zbog sumnje da ste počinili, ili ćete počiniti krivično delo, ne bi smela da postoji.
Uprkos ovom prilično zdravorazumskom pravilu da internet provajderi (u daljem tekstu: ISP) nemaju prava da remete Ustavom garantovano pravo na tajnost komunikacije građana Srbije (član 41.), već mesecima po internetu kruži bauk u vidu pretnji koje stižu digitalnoj naciji u kojima se traži da određene fajlove koje su skinuli sa neta trajno uklone sa svog računara. Da šteta bude veća, ovo se izvodi pod parolom „zaštite autorskih prava“.
Share the News