Usled teških uslova života i niskog životnog standarda u Srbiji (zaboravimo na imaginaciju od republičkog proseka), roditelji nemaju dovoljno vremena da se posvete deci. Društvene mreže upravo dozvoljavaju da deca željna pražnje stvore privid normalne komunikacije. Ipak, kroz brojne komentare ljudi na tim društvenim mrežama, deca koja su nesigurno mogu samo produbiti svoju nesigurnost u sebe. Tako ona izrastaju u nesigurne, otuđene i nestabilne ljude.
Nemoguće je zameniti prirodnu ljudsku interakciju kao što je govor tela, ton kojim se govori, boja glasa, gestikulacija. Nedostatak takve 'intime' u elektronskoj komunikaciji ne može se nikako nadomestiti.
Preterana iskrenost sa potpuno nepoznatim osobama u čiji identitet mogu da veruju samo na osnovu podataka na društvenoj mreži pruža takođe lažan osećaj bliskosti koji nosi ozbiljan rizik. Kod mladih u Srbiji psihilozi uočavaju i još jedan trend zapadne narcističke kulture koji nudi iluziju da je moguće ući u blizak odnos sa suprotnim polom i biti zaštićen od svake povređenosti. Da se napravi neka vrsta odnosa koja ce za oboje biti okej, ništa preterano blisko, ništa u šta ćemo pretrano ulagati, biće prijateljstva, povremenog seksa, takozvane kombinacije ili šeme... Oni se više trude da zadrže tu fasadu nezainteresovanosti, jačine, moći koja treba da fascinira okruženje nego što to zapravo jesu. I u takvim kombinacijama, da se poslužim tim izrazom, obično neko strada, odnosno neko, naravno, bude povređen.
http://planb.tportal.hr/teme/217871/Dobre-i-lose-strane-drustvenih-mreza.html#.Ul1cztKBmFA
"Određena marka kola postaje statusni simbol, tako imati devojku isto tako postaje znak za druge ja sam okej, ja sam dobro, ja sam u redu ta grčevita potreba da se ima devojka koja je lepa, zgodna, poželjna za druge"
http://www.nadlanu.com/pocetna/info/drustvo/Sve-lose-strane-drustvenih-mreza.a-174597.295.html
Usled korišćenja Facebook-a, mnogi korisnici izjavili su da smatraju Facebook za jako stresnu društvenu mrežu koja u velikoj meri negativno utiče na njih. Članak o tome - ovde.
Gubitak privatnosti takođe je ozbiljan problem koji nije dovoljno shvaćen. Sve slike, komentari, grupe čiji ste članovi, otkrivaju mnogo više o vama nego što biste podelili sa potpunim strancima. Čak i uklanjanje podataka nije trajno, jer oni ostaju sačuvani na serverima Facebooka i ko god je sačuvao vašu URL adresu u svakom trenutku može videti vašu sliku.
http://www.javno.ba/zanimljivosti/dobre-i-loe-strane-facebook-a.html
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.236.html:356135-Dobre-i-lose-strane-Interneta
Share the News