Zajednice su sve svesnije delovanja kompanija. Zajednica posmatra. Ukoliko se pokaže kao dobra, kompanija će nešto dobiti zauzvrat. A to nešto je kvantitativno nemerljivo, ali kvalitativno neprocenjivo.
Kada se kompanija ponaša društveno odgovorno, ona to ne radi u izolovanom prostoru, već svojim doprinosom postaje značajan deo zajednice i društva u celini.
Pošto je korporativna društvena odgovornost relativno nov pojam u Srbiji, ili bolje reći, nedovoljno razvijen, dobro bi bilo da pogledamo koji su to primeri dobre prakse koji se mogu primeniti i u našem društvu. Navešću nekoliko primera koje bi mnoge kompanije mogle da primene unutar svoje organizacije.
Kompanija za proizvodnju stakla za naočari Warby Parker lansirala je „Buy a Pair, Give a Pair“ program („Kupi par, doniraj par“) gde za svaki kupljeni par naočari, jedan par odlazi nekome ko nema novca da ih kupi. Prema procenama, čak milijardu ljudi nema naočari za vid koje su im potrebne. Warby Parker je već donirao preko 150 hiljada pari naočari u saradnji sa nevladinim organizacijama.
Staro za novo je program koji je kod nas pre nekoliko godina radio i Fiat u saradnji sa Zastavom i Vladom Srbije. Tehnomanija je delila vaučere za stare uređaje u saradnji sa Samsungom i SET-om pod pokroviteljstvom Ministarstva životne sredine Srbije i Fonda životne sredine Srbije. Koncept staro za novo je naročito koristan u zemlji u kojoj je reciklaža na nezavidnom nivou. Ukoliko se kompanija bavi uslugama, može ga sprovoditi u partnerstvu sa drugim kompanijama. Recimo na nivou organizacije, zaposleni mogu da donose svoje stare telefone u zamenu za nove sa značajnim popustom.
Tata Consultancy Services (TCS) je lider na globalnom tržištu u pružanju IT usluga, konsaltingu i ponudi poslovnih rešenja. Ova indijska kompanija je u okviru svog CSR-a pokrenula program za obrazovanje odraslih. Ova mnogoljudna zemlja ima ogroman broj nezaposlenih koji nisu u mogućnosti da steknu adekvatno obrazovanje. Ovakva inicijativa se direktno poklapa sa dva bitna cilja na nivou države – povećanje stope zaposlenosti i smanjenje siromaštva.
Korišćenjem inovativne CBFL metode za podučavanje (Computer Based Funcional Literacy), izračunali su da će ostvariti povećanje od 90 odsto pismenosti u Indiji za 5 do 7 godina, u odnosu na 15 do 20 godina koliko je potrebno konvencionalnim metodama koje se danas primenjuju u toj zemlji.
Ovakvu inicijativu može da pokrene bilo koja društveno odgovorna kompanija u skladu sa svojim mogućnostima. Moćna kompanija kao što je TCS to može da uradi na nivou Indije, dok se takav program može kreirati na nivou lokalne zajednice ili jedne organizacije. Recimo povećanje informatičke pismenosti u srednjoj školi u Prokuplju povećalo bi šanse da se ta deca zaposle i ne napuste rodni kraj.
Pivarija Molson Coors Canada koristi CSR da ojača svoj brend. Ova kompanija uložila je u edukaciju o odgovornom ispijanju alkohola. Jedna od aktivnosti programa je finansiranje TaxyGuy programa za one koji su popili previše. Između ostalog, pokrenuli su privatnu inicijativu besplatnog javnog prevoza u Novogodišnjoj noći. Uložili su svojih 20 hiljada dolara i pokrenuli ostatak privatnog sektora u tu svrhu.
U zemlji sa ogromnim problemom sa alkoholom i tankim budžetom, ovakva jedna inicijativa je svakako dobrodošla.
Share the News